Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.08.2020 14:09 (Üye) Soru : Üstadım günaydın, yeni bir ltd.acmak istiyoruz. 2 ortaklı kurulacak bu sirketin bir ortağının şahıs firması mevcut. Bu firmadaki stoklarını, makineleri..vb. haklarını sermaye olarak yatırmak istiyor. Sermaye oranı da %1 olması yönünde karar almışlar. Aynı sermayenin asliye ticaret mahkemesinden bilir kişi ile deger tespiti gerekmekte degil mi? Ilgili kalemlerin ltd ye sermaye olarak konulmasinda kdv oluşur mu? Süreç ile ilgili bilginizi rica ederim.

Cevap : BAHSİ GEÇEN VARLIKLARIN SERMAYE OLARAK KONULMASI İÇİN ÖNCELİKLE ASLİYE TİCARET MAHKEMESİNDEN BİLİRKİŞİ DAVASI VE TESPİTİ GEREKMEKTEDİR, BU TESPİT İLE BİRLİKTE İŞLEMLERİN BAŞLAMASI GEREKİR, KDV DOĞMASI HUSUSUNUN MALİ BAŞLIKLARDAN SORULMASI GEREKİYOR, İYİ ÇALIŞMALAR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.