Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.08.2020 15:10 (Üye) Soru : Gayrimenkul Kiralamalarında Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına Göre Yapılması Gereken Tevkifat Oranları %20’den %10’a İndirildi. Yukarıdaki konu uygulamada kiracılar ile iş yeri sahiplerini karşı karşıya getirmektedir. İş yeri kirası bürüt olup stopaj hesaplandıktan sonra netine ulaşılır. Bu değişiklik ile kiracı net ödediği kirayı %10 stopaja göre bürütlendirmek istemektedir. Uygulamadan önce 5.000.- Tl kira içinden %20 1.000.- TL stopaj yaparak iş yeri sahibine 4.000.- TL ödeyen kiracı uygulamadan kendisi yararlanacağını düşünerek 4.000.- Tl ödeyip 4.444,44 TL beyan etmesi gerektiğini iddia etmektedir. Bu konuyu açıklayacak bir özelge var mıdır. Teşekkürler, saygılarımla,

Cevap : Kira sözleşmesinde Brüt anlaşılmış ise Brüt tutar üzerinden % 10 GV kesintisi yapılır.Lalan net tutar mal sahibine ödenir.Kira sözleşmesi net anlaşılmış ise Net bölü 0,90 formülü ile brüt bulunur Brüt üzerinden % 10 GV stopajı yapılır.Kalan net mal sahibine ödenir..Görüldüğü gibi burada esas olan sözleşmedir.Sözleşmeye göre yukarıdaki hesaplama lar yapılır.yapılır.Bu konuda özelge olup olmadığını GİB web sayfasından araştırınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.