Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.08.2020 17:02 (Üye) Soru : MERHABALAR EMEKLİ ŞİRKET ORTAĞININ ÜCRET ALMASI SÖZ KONUSUDUR.İŞE GİRİŞİNİ YAPARKEN SGDP OLARAK YAPACAĞIZ. ANCAK İŞÇİ Mİ İŞVEREN OLARAK MI GİRİŞ YAPMALIYIZ. TŞKLER

Cevap : Huzur hakkı 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunumuzun 394. Maddesinde;Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilir” şeklinde düzenlenmiştir.Şirket ortak ve yönetim kurulu üyelerine, huzur hakkı ödemeleri yapılabilir. MADDE 53- “4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler.” Maddedeki hükümler kapsamında; 1-) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları ile limited şirket ortakları ortak oldukları işyerlerinde kendilerini 5510/4-(a) kapsamında hizmet akdine tabi olarak sigortalı bildiremezler. (2019/09 Genelgedeki hükümleri taşıyanlar işverenler hariç) Bu durumda olan işverenlerin 5510/4-(b) (Bağımsız çalışanlar) kapsamında sigortalı olmalar esastır. 2-) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları ile limited şirket ortakları emekli olduklarında bunlarda yine ortak oldukları işyerinden kendilerini 5510/4-(a) kapsamında hizmet akdine dayalı olarak sigortalı bildiremezler. Söz konusu emeklilerin sosyal güvenlik destek primi kapsamında işe girişi olup, adına prim ödemesi yapan işverenler emeklilik için Kuruma müracaat edilen aydan itibaren daha önce Kuruma verilen sosyal güvenlik destek prim bildirgeleri iptal çıktıları ile birlikte Kuruma dilekçeyle başvurulmaları halinde söz konusu primleri iade alabilecekler. 3-) Şirketlerin yönetiminde yer alan emekli ortaklar için ücret ödenecekse TTK hükümleri kapsamında genel kurulda karar alınarak yönetim ücreti (Huzur hakkı gibi) ödenebilir. Ödenen ücretler sadece gelir ve damga vergisine tabi olmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.