Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.08.2020 17:13 (Üye) Soru : Merhaba, Birlikte yaşadığı anne ve babası covid olan SGK'lı çalışanımız, kendisine bir işlem yapılmayıp evde karantinaya tabi tutulmuştur. Bu çalışan kişiye bir kayıt açılıp açılmadığı, SGK'dan rapor veilip verilmediği vs hiçbir bilgiye sahip değiliz. (SGK rapor sayfasında herhangi bir rapor tespiti de yoktur) İşyeri bu çalışanı için maaşında herhangi bir kesinti, izin vs uygulaması yapmayacaktır. Bu koşullarda SGK bildirimi veya rapor bildirmi yapmalımıyız (manuel olarak bildirm) ? Teşekkürler,

Cevap : İşçi Sağlık Bakanlığı tarafından karantiya tabi tutulmuş ise kendisi sokağa çıkma engelli hale gelmiştir. 10 genel hayatı etkileyen nedenler seçilerek eksik günü bildirimi yapılıp bildirimde bulunulması gerekir. Eğer rapor manuel girer iseniz ancak o zmana çalışmamıştırı işareletleyip ücret ve sgk prim ödemesi yapabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.