Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.09.2020 16:49 (Üye) Soru : Merhabalar üstadım. 01 Nisan itibariyle çalışma süresini azaltarak kısa çalışmadan faydalanıyoruz. 01 Temmuz itibariyle de haftalık 15 saat çalışılmayacak şekilde devam ediyoruz. Bu sürede yıllık izinleri de kullandırmak istesek, çalışılan 30 saatden düşülecek şekilde mümkün müdür? 1/3 lük gerçekten çalışılmayan kısmın ödeneğini işkurdan alıp, çalışılan kısımdan yani yaklaşık 20 günde bi kısım kullandırıp izinden düşebilir miyiz? Amacımız kısa çalışmayı arttırmadan, normalleşmeden personele yıllık izinini de kullandırabilmek..

Cevap : Yıllık ücretli izin çalışılmış gibi sayılan hallerden olup işçinin çalışma sürelerine denk gelen sürelerde yıllık izin kullandırmanızda yasal bir sakınca bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.