Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.09.2020 10:48 (Üye) Soru : Merhaba , 1-tek ortaklı faaliyeti danışmanlık olan limited şirket için bir daire kiraladık. Kirası 4.000 tl . tamamı üzerinden malumunuz stopaj hesaplanacak. Ayrıca tek ortak bu dairede ailesi ile birlikte de ikametgah edecek. Bu durumda kiranın tamamından stopaj uygulanacaksa yine tamamını gider olarak yazabilecek miyiz? Limited şirket , şahıs firma olması bu durumu değiştiriyor mu ? 2- elektrik ,su , vb giderler için %50 sini mi gider yazabiliriz. Limited şirket , şahıs firma olması durumu değiştirir mi ?

Cevap : ödenen kiranın tamamı üzerinden GV stopajı yapılır. Kira giderinin tamamı yazılır.Elektrik, su ve diğer giderlerin yarısının yazılması GV K 68. maddesine gör S. meslek mensupları içindir.Ticari kazanç elde edenler için gider yazılamayacağı görüşündeyiz.Şirket veya şahız olması ,Şirketin tek veya çok ortaklı olması da durumu değiştirmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.