Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.09.2020 09:01 (Üye) Soru : Enerji işi yapan 8 tane Anonim Şirketi var, ortaklık yapısı aynı olduğu için, var olan şirketin altında Kolaylaştırılmış birleşme yapmak istiyoruz. Soru1: Birleşme sözleşmesini şirketler ikili olarakmı yapacak yoksa 8 şirket tek birleşme sözleşmesimi yapacak. Soru2: 8 şirketin birleşme bilançosunda öz kaynaklar negatif olursa sıkıntı olurmu Soru3: Mali müşavir raporu her şirket için ayrı ayrımı yoksa toplu olarak tek rapormu hazırlanacak. teşekkürler

Cevap : Birleşme sözleşmeleri tek olabileceği gibi ayrı ayrıda yapılabilir, devir alan şirketin özvarlığı olumsuz olan şirketi devir aldığında yüzde elli ve üzeri oluyor ise sorun olmayacaktır, birleşme sonrasında devir alan şirket sermayesi özvarlığı içinde yüzde elli veya üstünde korunması alacaklıların haklarını karşılayacak miktarda olması gerekiyor,, özvarlık tespit raporu her şirket için ayrı ayrı olabileceği gibi tek raporda tüm şirketlerin özvarlık tespiti de yapılabilir, iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.