Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.09.2020 09:18 (Üye) Soru : Merhabalar ; sermaye arttırımı yapacağım (331'den) ödenmiş mevcut sermayemiz 90.000 TL dir.Özvarligimiz ise (-) 1078329.50 TL itonun ozvarligin eksi olması durumunda yapılan hesaplamada ödenmesi gereken sermaye asgari 1123329.50 TL cikiyor? BİZ SERMAYEYİ 1800.000TL YE CİKARACAGİZ) Şirkete ait tescile evrakları verirken 25.00 TL ve katları ile uymadığı için ortaklar hisse oranında bankaya para yatırırsak sorun olur mu? Kalan miktar için ifade yazılacaktır. (1123329.50 tl için söylüyorum) Sermaye olarak bankaya yatırılacak paraya bloke olmadigini biliyorum ? Dekont ibrazi yeter midir ? Sermayenin ortaklar tarafından aynı gün yatirilmamasi sorun olur mu? 31.12.2019 tarihli 331 bakiyesi girilmesi sıkıntı olur mu? 6 aylık güncel mizan olması gereken diyenler var ? Uzun soru ve cevabınız için teşekkür ederim.Saygılarımla.

Cevap : limitet şirketlerde sermayenin tescilden önce bankaya ödenmesi zorunlu miktar kısıtlaması kaldırıldı, ancak eksi olan bir özvarlıktan dolayı sermayenin yüzde ellisinin korunması gereği artan sermayede sicilin talep edeceği veya hesaplanacak oranda ödemenin tescilden önce bankaya yapılarak banka mektubunun da verilmesi gerekir kanaatindeyim, artış sonrası sermaye 25 ve katları olmalı artış rakamı buna göre belirlenmeli İTO hesaplamasında minimum artışı üzerinedir. bankaya hissedarın artırdığı sermayesi oranında ödeme yapmasında sorun olmayacaktır. ortak alacaklarının rapor tarihinde mevcut olmasının tespiti yeterli olacağı değerlendirilmektedir. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.