Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.09.2020 13:00 (Üye) Soru : Soru: Merhaba, İki gerçek kişinin kurduğu Adi ortaklıkta (bilanço esası) Geçici vergi ve Gelir Vergisini ortaklar hissesi oranında kendileri beyan eder, sormak istediğim; ortaklar gelirlerini nasıl beyan edecek. GMSİ olduğu gibi kendi şifreleri ile kendileri mi beyan edecek yoksa Adi ortaklığın mali müşaviri kendi müşterisi gibi mi beyan edecek ve bunun için sözleşme yapmak gerekir mi? Saygılarımla. Cevap:Sayın, Yıllık beyannamede ticari kazanç dışında, olan GMSİ veya diğer gelir unsurları beyanname dahil edilir.Kendi şifreleri ile beyan edilmez.Sizin düzenleyeceğiniz yıllık beyanname ile beyan edilir. Bu işlem için sözleşeme olmaz. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Değerli Üstadım, cevabınız için teşekkür ederim. Adi ortaklık sürecini bilmediğim için bir soru daha eklemek istiyorum. Adi ortaklık (bilanço esası) kdv ve muhtasar beyannamelerini e beyanname üzerinden vereceğim fakat ortakların beyannamesini (geçici ve gelir vergisi) nasıl vereceğim. E beyannamede sözleşme olmadan ortak adına nasıl beyanname vereceğim. yada yanlış sorduysam süreç nasıl olmalı konusunda yardımcı olabilir misiniz? Saygılarımla

Cevap : GİB bdp programımdan beyanname göndere bilmeniz için GİB İnternet VD sisteminden Adi ortaklık ve tüm ortaklar ile ayrı ayrı Aracılık ve sorumluluk sözleşmesi yapmanız gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.