Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.09.2020 19:23 (Üye) Soru : 26/08/2020 Tarihinde MuhSgk beyanını verdik 5 adet sgk dosyamız vardı, bu dosyalardan 2 sine ait bildirgeler verilmiş oldu fakat 3 dosyaya ait bildirge soyadı vb hatalardan dolayı verilmedi. 1- Düzeltme beyanını nasıl yapabiliriz ? 2- Herhangi bir ceza söz konusu olur mu ? sgk dosyaların bir kısmı süresinde gitti bir kısmı ise yasal süresi dışında verilecek.

Cevap : 1.SGK bildirimleri bölümünde hata olması durumunda, düzeltme beyannamesi gönderilmek istenildiğinde “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna sadece iptal edilmek, değiştirilmek veya eklenmek istenilen bilgiler girilmelidir. Daha önce beyan edilmiş ve düzeltme beyannamesinde de yine aynı şekilde kalması istenilen bilgilerin “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna tekrar yazılmasına gerek yoktur. Bu bilgiler için tablo üzerinde yer alan “Bu döneme ilişkin önceki beyannamemde / beyannamelerimde beyan ettiğim sigortalı çalışan bilgilerinin, aşağıdaki tabloda yapmış olduğum değişiklik ve eklemeler dışında aynı olduğunu beyan ederim.” kutucuğunun işaretlenmesi yeterlidir. Düzeltme işleminin sadece prim ve hizmet bilgilerine ilişkin olması, vergi kesintilerine ilişkin düzeltme yapılmasını gerektiren bir durum olmaması halinde vergi kesintilerinin önceki beyannamede beyan edildiği şekliyle düzeltme beyannamesinde de yer alması gerekmektedir. Bildirim süresinden sonra gerçekleştirildiği için 1/8 oranında ipc olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.