Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.09.2020 14:37 (Üye) Soru : Merhaba, Unutma, teknik sebepler vb. durumlarda, Süresinde göndermediğimiz “E-Defteri” nasıl gönderebiliriz ? Dikkat edeceğimiz hususlar var mı ? (Örneğin, aylık tercih yapmış olan firma 2020/Mayıs, e-Defterlerini Ağustos ayı sonuna kadar vermediyse, neler yapmalı ? ) E-Defterleri süresinde vermemenin cezası var mıdır ? Ceza tutarı ve ilgili mevzuat bilgisi nedir ?

Cevap : Merhaba; yasal süresi içinde düzenlenmeyen e-defter berat dosyaları; ay bazında müteselsil sırası takip edilecek şekilde sisteme berat dosyaları yüklenmelidir. Bunun dışında yasal süresi içinde düzenlenip Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilmeyen e-defter berat dosyaları için bildirim yükümlülükleri zamanında yerine getirilmediğinden özel usulsüzlük cezası uygulanabilir iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.