Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.09.2020 09:07 (Üye) Soru : Merhabalar, Faaliyet konusu gayrimenkul alımı ve satımı olmayan bir kurumlar vergisi mükellefimiz aktifine kayıtlı olan gayrimenkulü iki tam yıl geçtikten sonra satmaya karar vermiştir. Ancak bu süre zarfı içerisinde belirli bir süre kira geliri elde etmiştir. Kiraya vermesinden dolayı iki tam yıl geçmesine rağmen Kurumlar vergisi kanununun gayrimenkul satış karı ve kdv istisnasından faydalanması mümkün müdür? Bir başka sorum; yine faaliyet konusu gayrimenkul alımı ve satımı olmayan başka bir mükellefimiz için %1 kdv oranı ile iktisap etmiş olduğu gayrimenkulü satarken kdv oranı yine %1 mi olacaktır? Teşekkür ederim. Saygılarımla,

Cevap : KVK 5. maddesine göre Taşınmaz dan kira geliri elde edilmesi de istisna yı ihlal eden nedendir.İstisna uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.