Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.09.2020 09:44 (Üye) Soru : Soru: Merhaba, A.Ş nde bağımlı olarak çalışmaktayım Şirket geçen sene sermaye arttırımı yapmıştır. Bu sene gene bir arttırım yapılacak, bunun için eski sermayenin ödendiğine dair rapor düzenlemem gerek siteden rapor örneğini baktığımda mevcut sermaye ve eski sermayeden kast edilen nedir. Kuruluş sermayesi 400.000 tl geçen gene 600.0000 tl arttırılarak 1.000.000 tl çıkarılmıştır ( nakit sermaye tahhüdü yapılmıştır) bu sene 5.000.000 tl çıkarılmak isteniyor. Bu da nakit taahhüd ediliyor. Raporda mevcut sermaye ve eski sermaye kısmı nasıl düzenlemeyim? Ayırca geçen sene bir rapor verilmiş ben 1000.000, 00 ye ait tüm ödeme kayıtlarını belirtmem gerekir mi ? Bilgilendirmenizi rica ederim

Cevap : Eski sermayeden kasıt artış öncesi yani şu anki sermayedir, eski sermayenin ödenmiş olması ile yeniden artış yapılabilir, kayıtlarda buna yer vermeniz yeterli olacaktır, Taahhüt yolu ile artışda artan rakamın 1/4 ü tescilden önce bankadan ödenmeli ve banka mektubu evrak ekinde sunulması gerekmektedir, kalan miktar ise 24 ayı aşmayacak bir süre olaması zorunludur. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.