Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.09.2020 13:06 (Üye) Soru : Üstadım, Kolay gelsin. SGK Yabancı uyruklu çalışan için EK-9 10 günden fazla çalışacak personel için Çalışma izni aldıktan sonra SGK bildirge veriyorum. Basında okuduğum yazıda Teşvik için Personeli İş kurdan almak gerekiyormuş, Yabancı çalışanı İşkurdan almıyorum Bakanlıktan çalışma izni aldıktan sonra SGK yapıyorum. Teşvik uygulaması bu kişilere olurmu yoksa İşe başladığı aydan itibaren prim tahakkuku etmelimi. Direkt primine müdahale edemiyoruz. Bİldirgede genellikle Asgari ücret yapıyoruz ay sonları Bankadan ödüyoruz Ödeme çıkmadan müdahale edemiyoruz. Konu ile ilgili bilginiz varmı.

Cevap : İş arayanların İŞKUR aracılığıyla iş bulmak ve İŞKUR hizmetlerinden faydalanmak için bu Kurumun ünitelerine kayıt yaptırabilmeleri için aşağıdaki şartlar aranmaktadır. a- 14 yaşını doldurmuş olmak, b- Kayıt esnasında fiili askerlik görevinde bulunmamak. c- Türk vatandaşı olmak, (çalışma izni almış olan 25.09.1981 tarihli ve 2527 sayılı Kanuna tabi Türk soylu yabancılar hariç) Gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.