Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.09.2020 11:12 (Üye) Soru : stopaj oranının değişmesi neticesinde muhtasar beyannameyi yaparken müşterilerimizin ödediği net kirayı yeni orana göre brüt e çevirip bunun üzerinden mi beyanname vermemiz gerekir iyi çalışmalar dilerim

Cevap : Kira dan kesilecek GV stopajı için mal sahibi ile kiracının yaptığı kira sözleşmesi baz alınır.Net mi? Brüt mü ? Kira sözleşmesi ; Brüt olarak yapılmış ise mal sahibine yapılacak kira ödemesinden % 10 GV stopajı yapılır. Mal sahibine ödenecek net kira % 10 oranında artar. Kira’ nın maliyeti değişmez. Kira sözleşmesi net olarak yapılmış ise netten brüte gidilir. (Net /0,90) Brüt tutardan % 10 GV stopajı yapılır. Kiracı % 10 daha eksik kira ödemiş olur. Kiranın maliyeti % 10 azalmış oluşur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.