Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.09.2020 15:49 (Üye) Soru : Merhaba; ŞAHIS FİRMASI olan gelir vergisi mükellefi işyerini noterden düzenlenen "İşletmenin Devri Sözleşmesi" ile 60.000,00 TL ile devretmiştir. Devir sözleşmesinde "işletmeyi ve bu işletmeye ait işletme hakkının tamamını ve içinde bulunan bilumum demirbaşların tamamını 60.000,00TL bedel karşılığında devrettim." ibaresi geçmektedir. SORU1: Şahıs firması bu İşletmenin devri sözleşmesinde geçen tutarın tamamını fatura etmek zorunda mıdır? SORU2: Fatura etmemesi gerektiği durumda bu tutar değer artış kazancı olarak değerlendirilebilir mi?

Cevap : Evet fatura edilecek Demirbaşlar varsa ticari mallar için ayrıntılı olarak belirtilecek..Düzenlenecek faturada kdv hesaplanır, elde edilen kazanç Ticari kazanç kapsamında olup Değer artış kazancı olmaz.Değer artış kazancı Ticari ve mesleki kazanç sahibi olmayanlar tarafından elde edilen kazanç dır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.