Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.09.2020 13:05 (Üye) Soru : Merhaba. A Grubu Seyahat Acentası Belgesine haiz bir firmayız. Havaalanlarından otellere, otellerden havaalanlarına yolcu transferi hizmeti vermekteyiz.Bu hizmetlerle ilgili muhtelif otellere fatura kesmekteyiz. Kestiğimiz bu faturalarda kdv tevkifatı uygulayacak mıyız? Zira bu hizmeti verdiğimiz firma tevkifat uygulanması gerektiği konusunda iddialı. Tevkifat uygulayacaksak % kaç uygulayacağız ve bunun kanuni dayanağı nedir acaba? Bu hususta yardımınızı rica ederiz.

Cevap : KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL UYGULAMA TEBLİĞİ nin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların, Tebliğin (I/C-2.1.3.2.11.2.) bölümü kapsamındaki taşımacılık hizmeti alımlarında (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. 2.1.3.2.11.2. Kapsam Bu bölüm kapsamına, personel, öğrenci, müşteri ve benzerlerinin belirli bir güzergah dahilinde taşınması amacıyla ihdas ettikleri servis hizmetlerine ilişkin olarak yaptıkları taşımacılık hizmeti alımları girmektedir. Söz konusu hizmetin, tahsis edilmiş özel plakalı araçlar ile yapılıp yapılmaması tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesisine engel değildir. Sonuç Düzenlenecek faturada 5/10 oranında KDV tevkifaı yapılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.