Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.09.2020 09:58 (Üye) Soru : Merhaba, üstadım 2018 yılında ayrılan bir işçi kıdem tazminatı ve ücret için mahkemeye başvurmuştur. dava yeni sonuçlanarak kıdem tazminatı ihbar tazminatı, ücret alacağı ve yıllık izin alacağı hakkı kazanmıştır. ödemeyi yaptık icra müdürlüğüne. fakat çalışan ayrıldığı için vergilendirmek açısından bordroya ekleyemiyoruz. ödenen tutarları direkt gider olarak mı yazmalıyız yoksa vergilendirilecekse nasıl bir yol izlemeliyiz. muhasebe kaydı hakkında bilgi rica ediyorum. teşekkürler.

Cevap : ödemenin yapıldığı ay için Bordro düzenlenir.Bordroda Kıdem tazminatı için sadece DV hesaplanır Kıdem tazminatı dışında yapılacak ödemeler için (Ceza ve gecikme zammı hariç) GV hesaplanır. Kayıtlara ise Ceza ve gecikme zammı KKEG diğerleri ise gider olarak alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.