Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2020 08:53 (Üye) Soru : merhaba , biz tamamen yurt ıcınden ticari mal alım-satımı yapan, bir LTD.STI. yiz. 08/2020 de ISKUR kayıtlı olarak işe aldıgımız , 4a sıgortalı bir personelimiz var. bu personelimiz yurt dışında ALMANYA DA DIL OKULUNA Başvurmuş ve , basvurusu kabul edilmiştir. 05/11/2020 tarıhınde ALMANYADA olacak şekilde dil kursuna kayıt yaptırmıstır. 1 - bu personelimiz ALMAYA DA DIL OKULUNDA okurken , uzaktan baglantı ıle , YARIM GUN (sabah 08:00 - 11:00 arası) olarak müşterilerimize teknik destek verecektir. biz buradaki banka hesabına , aylık maaşını yatıracagız. biz bu personelimizi Almanya'ya gittiginde SGK 4-A sını ne şekilde aylık bildirgede göstermeliyiz? 2- bu personelimizin 4a lı olarak , aylık bordrosunda , işci ve işveren primleri hangi oranda ve ne şekilde hesaplanacak ? 2 - bu şekilde, yurt dısında bulunan birini , yarım gun veya tam gun olarak , personel olarak calıştırmanın yasal bir sakıncası var mıdır ? 3- bu konuyla ılgılı SGK ya özel bir form yada bilgi verilmesi gerekiyor mu ? tesekkurler

Cevap : Yurt dışında Türk işverenler tarafından çalıştırılacak işçiler için iki farklı durum söz konusudur. Bu kişiler ya kısa süreli işlerle ilgili olarak geçici görevle yabancı ülkelere gönderilecek ya da ilgili ülke ile sosyal güvenlik sözleşmesi olup olmadığına bakılmak suretiyle sosyal güvenlik işlemlerinin yapılması gerekecektir. Türkiye ile 22 ülke arasında sosyal güvenlik sözleşmesi olup, her ülke ile yapılan sosyal güvenlik anlaşması farklıdır. Eğer yabancı ülke ile sosyal güvenlik sözleşmesi varsa (ki almanya ile var) bu sözleşme hükümlerine göre, yoksa bunlar hakkında 5510/5-g maddesi uyarınca kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası hükümleri uygulanması gereklidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.