Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.09.2020 09:42 (Üye) Soru : Sayın İlgili, %50-%50 ortaklığa sahip LTD.ŞTİ'de ortaklardan bir tanesi bireysel bir suç nedeniyle cevaevine giriyor ve kısıtlı duruma düşüyor. Şirketi temsil ve ilzama her iki ortakta münferit olarak sahipler. Ancak dışarıda kalan ortak şirkete diğer ortağın varislerini ve vekaleten yetki verdiği yetkiliyi şirket merkezlerine almıyor, usulsüz bir şekilde diğer ortağın bütün haklarını yok sayıyor. Şirketin içini boşaltmaya gidiyor ve müşterilerine, varlıklarına usulsüzce el koyma eylimine giriyor ve ihracat kapasitesini başka bir şirkete kaydırarak piyasadan yok etme ve diğer ortağı tamamen mağdur etme amacında.Konuyla ilgili savcılığa da suç duyurusunda bulunulmuştur. Böyle bir durumda temsilcilerin yetkilerini kısıtlamak nasıl mümkün ? (Yeni alınacak karar mevcut ortak tarafından imzalanmıyor) Kayyum atama sürecini nasıl hızlanır ? Ticaret mahkemesi süreçleri nasıl hızlanır ? Bu usulsüzlüğün çözümü için ilave ne yapılabilir ? Bilgi vermenizi rica ederim.

Cevap : mahkeme süreçleri hukuki danışmanlık alınması gereken bir husus olup , kısıtlamanın veya yapılan işlerin usulsüzlüğüne işaret edilerek şirketin bir kayyım eli ile idaresi ve mevcut müdürün temsil yetkisinin durdurulması talepli dava açılabilir kanaatindeyim. yargı dışında yetkinin kısıtlanması imkanı bulunmamaktadır. iyi çalışmalar,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.