Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2020 08:42 (Üye) Soru : Sayın Yetkili,01.05.2020- 15.06.2020 tarihleri arasında çalışma süresinin işyerinin bir bölümünde azaltılması olarak belirli çalışanlarımızda yararlandık, 7252 sayılı kanundaki teşvikten yararlanmak istiyorum, aynı bildirgede hem 5510 sayılı kanun % 5 lik indirimden hemde 7252 sayılı kanundaki teşvikten aynı anda yararlanabiliyor muyum ? 2) 1,5 aylık sürede kçö den yararlandım, ağustos ve eylül ün bir kısmında yararlanıyor olacağım, rakamları sistemden mi göreceğim ?manuel mi hesaplama yapmam lazım?

Cevap : 7252 sayılı destek ile başka hiçbir teşvik kullanılamamaktadır., Puantaj işlemlerinde; Teşvik Başlangıç Tarihi Kısa Çalışma veya Ücretsiz izin bitiş tarihine ve tebliğdeki şartlara göre otomatik olarak gelmektedir. Buraya Tıklayınız yazısı ile aynı şartları sağlayan personeller seçilir. Gün sayıları ve hesaplamaları tutan personellerde Puantaj Gün sayıları otomatik olarak gelir. Ayrı ayrı gün sayıları var ise manuel olarak yazılır. 7252 sayılı kanun dan 3 ay süre ile yararlanılacak gün sayısı ayrı ayrı manuel olarak yazılır ve Puantajları Kaydet butonuna basılır. **Puantajları kaydettikten sonra bordroları tekrar hesaplamanız gerekecektir. Hesaplama sırasında eğer 7252 kanun numarası günü girilmiş ise personelin kanun numarasına bakılmaksızın kanun no 7252 olarak hesaplanacaktır. 7252 dışında kalan günler için kanun numarası 00000 olarak MUHSGK (ebildirge) bildirimi otomatik oluşturulacaktır. ** Kaydetme işlemi sonrası düzenleme butonu Yeşile dönecektir. Farklı gün sayısına sahip personeller için düzenle butonundan personel bazlı değişiklik yapabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.