Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2020 08:41 (Üye) Soru : SAYIN DANIŞMAN KÇÖ YARARLANAN İŞYERİMİZDE 2 GÜN ÇALIŞILIYOR 3 GÜN KÇÖ YAPILMAKTADIR. YILLIK İZİNLERİ KULLANACAK ÇALIŞANLARIMIZ İÇİN BRİ YASAK VARMIDIR?NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ(ÖRNEĞİN 14 GÜN İZİN KULLANACAK ÇALIŞAN 2 GÜN HAFTA İÇİ ÇALIŞMA SÜRESİ + 1 GÜN CUMARTESİ =TOPLAM 3 GÜN HESABI MI YAPMAK GEREKİR. TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap : Bu işçiler hafta içinde çalıştıkları günlere isabet eden günleri çalışmayarak yıllık ücretli izin haklarını kullanabilirler. Kısmi süreli ya da çağrı üzerine iş sözleşmesi ile çalışanlar yıllık ücretli izin hakkından tam süreli çalışanlar gibi yararlanır ve farklı işleme tabi tutulamaz Kısmi süreli ya da çağrı üzerine iş sözleşmesi ile çalışanlar iş sözleşmeleri devam ettiği sürece her yıl için hak ettikleri izinleri, bir sonraki yıl izin süresi içine isabet eden kısmi süreli iş günlerinde çalışmayarak kullanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.