Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2020 08:41 (Üye) Soru : Üstadım, İyi Günler. Yabancı uyruklu Çalışan personel Yurtdışına gitti. 18/02/2020 Tarihinde Şubat ve Mart Ücreti Gösterdim, ancak pandemi döneminde yurda dönemediğinden Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos Aylarına 21-Diğer eksin gün ücret göstermedim. Çalışma İzin süresi dolmadan tekrar izin aldım. Yaptığım işlemle ilgili olarak Elimde aldığım bir Yazı veya Evrak Yok kurum bana sorduğunda yapmam gereken nedir. Personelden Yurtdışında olduğunu gösterir Pasaport çıkış Evrağını alsam ve dosyada muhafaza etsem kurum yetkilileri onay verirmi , personel gelse işe başlatıcam ve geldiği günden prim ödemesi başlayacak, Uygulama için nasıl bir yol izlemem lazım. 21-Diğer Ücretsiz İzin(Yabancı Çalışan) İçin doğrumudur.

Cevap : Koronavirüs (Covid-19) kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, yabancı işçiler de kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla işçinin son 60 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 yılda en az 450 gün süreyle prim ödeme şartlarını taşıması halinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir. Ancak sizin işçiniz yurtdışında ve ne zaman döneceğini bilmiyorsunuz ? İşçinin pasaport ve yurtdışına çıkış evraklarını dosyalayınız ve de işçinizin çalışma durumunu işverenden netleştirmesini isteyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.