Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2020 11:32 (Üye) Soru : Sayın Danışman Düğün Salonu işletmeciliği yapan gerçek kişi mükellefime Eylül ayı başında Cafe şube açılışı yaptık Vergi Dairesi yoklaması da yapıldı. Mersis kaydımız ise reddedildi (Şubede Merkez Meşgaleniz Haricinde bir konu ile iştigal edemesiniz.Şubede bu konu ile iştigal edecekseniz bu konuya ilişkin ayrı bir firma açmalısınız.) mesajı ile karşılaştık. konu ile ilgili nasıl bir izlemeliyiz. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Gerçek kişi Ticaret işletmesi birden fazla husus da faaliyet göstermeleri halinde her işletme ayrı ayrı tescil edilmesi gerektiği yönünde Ticaret Bakanlığının görüş yazıları bulunmaktadır, ancak bugüne kadar İstanbul Ticaret Sicilinde uygulama yapılmazken, bu dönemde uygulanmasına başlanılmıştır. işletmenin faaliyetleri arasında farklı konular olsa da aynı iş yerin de yapılabilecek faaliyetler için tek işletmenin olabileceğini değerlendiriyorum, konu hakkında sicil müdürlüğü ile görüşmenizde fayda olacağı kanaatindeyim, iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.