Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2020 11:50 (Üye) Soru : Merhabalar, Anonim Şirket YK üyelerine verilecek huzur hakkı ödemesi için TTK 394.madde de açık olarak esas sözleşme veya genel kurulda tutar belirlemek gerektiği belirtiliyor. Ancak uygulamada genel kurulda tutar belirtmeden yönetim kurulunda görüşülmek üzere şeklinde karar alındığı yönünde fikir beyan eden üstatlar var. Genel Kurulda tutar belirtmeden ''yönetim kurulunda görüşülecektir'' şeklinde karar alınabilir mi? Alınabiliyorsa dayanağı hakkında bilgi verilmesi hususunu bilgilerinize arz ederim.Teşekküler.

Cevap : Sermaye şirketlerin Yönetim kurulu veya müdürler kurulu için huzur hakkı genel kurulda belirlenir ve bu yetki genel kurulun devir edilemez yetkilerindendir, bu nedenle yetkinin yönetime bırakılamayacağını değerlendiriyorum, tescile tabi olmadığından bu hususu görünürde sorun olmasa da yargısal veya mali işlemlerinizde sorun yaratabileceği göz önüne alındığında kişisel görüşüm genel kurulda ödenecek miktarın belirlenmesi gerekir, iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.