Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2020 08:40 (Üye) Soru : 7252 Sayılı yasadaki teşvikten yararlanmak için SGK işveren işlemleri sitesinden işçilere ait teşvik tanımlamalarını yaptık.Teşvikten yararlanacak işçi listesinde onay görülüyor. Fakat, Muhtasar&Pr.Hizm.Beyannamesinde "Uygulanacak Kanun " listesinde 7252 S.Yasa yok. Eksik birşey mi yapıyoruz...?

Cevap : 7252 sayılı teşvikte ay içindeki prim günlerinin tamamının tek satırda 07252 kanun no ile bildirilmesi halinde ortalama gün sayısı kadar teşvik oluşturulup kalan günlere isabet eden primlerin aynı belgede teşviksiz oluşturulması gerekmektedir. İlk olarak yapılması gereken işlem 7252 Sayılı kanuna uyan personeller SGK İşveren Sisteminden sorgulanıp kayıt edilmesi gerekmektedir. Teşvik ve Tanımlamalar ekranından, Sigortalı T.C numarası sorgulama alanından bu işlem yapılmaktadır.Kısa çalışma ve Pandemi Ücretsiz izin döneminden dönen personelleri ve 7252 sayılı kanun uygulanacak personeller için filtre ekranı karşınıza gelecektir. Bu filtre ekranında kısa çalışması önceden uygulanan, biten ve diğer parametrelere göre seçim yapabilirsiniz. Parametreleri seçtikten sonra liste butonuna basıyoruz.Seçimimize göre personeller listelenmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.