Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2020 08:40 (Üye) Soru : Merhaba, Mükellefime Taşoren SGK dosyası açtık. Fakat Ağustos MUHSGK 'yı onaylarken SGK Mesajı : İhaleli Özel İşyerleri 5 puan İndirimden Yararlanamaz !!! uyarsın verdi. bu bilgi doğru mudur. Yoksa ana dosyanın SGK ya borcu var ondan mı kaynaklanıyor.

Cevap : Doğrudur. Çünkü 2886 sayılı devlet ihale kanununa ve 4734 sayılı kamu ihale kanununa tabi işler bu teşvik kapsamı dışındadır ve yüzde 5’lik indirim uygulanmaz. Fakat; Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketi ve Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi ile bu bankaların doğrudan veya dolaylı olarak birlikte ya da ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlasına sahip bulundukları şirketlerin yapım ihalelerini üstlenen işverenler tarafından çalıştırılan sigortalılardan dolayı ve bu bankalarca ihale edilen işlerin konusunun “hizmet alımı” olması durumunda bu işlerin 4734 sayılı Kanun kapsamı dışında olması nedeniyle, bu bankalardan konusu hizmet alımı niteliğinde olan işleri üstlenen işverenlerce bu işlerde çalıştırılan sigortalılardan dolayı beşpuanlık prim desteğinden yararlanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.