Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2020 10:59 (Üye) Soru : Değerli Üstadım, Şirketlerde bazı durumlarda hizmet faturasını erkenden kesip (12 aylık bakım ft) bu faturanın tamamı üzerinden hesaplanan kdv yi kdv beyannamesi ile beyan ederken gelir gerçekleşmediği için gelecek aylara ait gelirler hesabından her ay çekilmek suretiyle gelir kaydediyoruz.120-380-391 her ay ise 380-600 şeklinde. sorum; şahıs firmalarında (defter beyan) da bu işlemi yapabilir miyiz. hesap planı kullanmadıkları için takibini kendimiz excelden yaparak aylık olarak gelir tahakkuk ettirebilir miyiz? yoksa fatura kesildiği anda hepsini o ayın geliri olarak mı görmek daha doğru olur? Saygılarımla.

Cevap : Defter beyan sisteminde düzenlenen fatura ; düzenlendiği tarih de kayıtlara alınır.Başka yöntemler ile kayıt yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.