Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2020 11:53 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışman, bizim için çok önemli olan bu soruma vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim. 23 yıl evvel bir anonim şirket o zamanki parayla 2.000.000, TL sermaye ile kuruluyor. Şirket ana sözleşmesinde asgari 5 ortak şartı yerine getiriliyor ancak şirketin kuruluşunda büyük emeği olan babam o zaman ki bazı şartlardan dolayı yasal ortaklardan biri olmayıp kendisini sağlama almak için şirkete ana sözleşmeye de uygun olarak tüm şirket sermayesini kapsayacak kadar hamiline hisse senedi bastırıyor ve bu senetlerin tamamını kendi muhafaza ediyor. Aradan geçen zaman içinde babamın şirketle ilişkileri iyice kopuyor ve şirket faaliyetlerine ve büyümeye devam ediyor. Bilinenler şunlar 1- Şirket hiç kar dağıtımı yapmadı, 2-her yılın karı sermayeye ilave oldu. 3- Şirket kurulduğu yıldan bu yana paradan atılan 6 sıfırı da dahil etmeden dahi binlerce kat büyüdü. 3- Şirketin bugüne kadar bastırılmış ilk ve tek hisse senetleri tamamıyla babamın elinde 4- Şirket ana sözleşmesinde hisse senetlerinin hamiline olacağı yazıyor. Özetle Bugün babam yasal olarak şirketten hakkını almak istiyor, yasal olarak hakkımız var mı? Ne hakkımız var? O gün için bastırılan hamiline senetler sermayenin tamamını temsil ediyordu. Yardımınız için teşekkür ederim.

Cevap : Sorduğunuz konu bu yoldan cevaplanacak veya cevap alınabilecek bir konu değildir, bu konu hukuki süreci gereken ve kayıtların, belgelerin değerlendirilmesi sonucu kanaatin oluşması ile hareket gerektiren bir konu olduğundan cevaplandırmanız da mümkün olamamıştır. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.