Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.09.2020 15:39 (Üye) Soru : - YABANCI UYRUKLU PERSONEL DE İŞE GİRİŞ TARİHİ HK. 28/08/2020 de çalışma izni almış yabancı uyruklu personel için 20/09/2020 tarihinde işe başlama tarihi 01/09/2020 olacak şekilde kolay işverenlik başvurusu yapılabilir mi. ceza işlemi olur mu? not:çalışma izni almış olan yabancı personelde de bahsedilen 30 günlük süre ; 30 gün içerisinde gerekli sgk adımları (ERTESİ GÜN İŞE BAŞLAMA TARİHİ OLACAK) yapılacak şeklinde mi yoksa 30 gün içerisinde sgk işyeri açılış evraklarını geriye dönük de verilebilir şeklinde mi anlamak lazım?

Cevap : Yabancı uyruklu kişilerden çalışma izin belgelerini alanların belgeyi teslim aldıkları tarihten itibaren en geç 30 gün içinde çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi almak için il emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunmaları zorunlu olduğundan, il emniyet müdürlüklerince de ikamet izni 15 günlük süre içinde verildiğinden (1 ay içinde teslim alınmayan ikamet tezkereleri başlangıç tarihi ile iptal edilmektedir) işverenlerin; - Çalışma izin belgesindeki izin başlangıç tarihinden itibaren 45 gün içinde, - Çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihi ile çalışma izin tarihinin farklı olması halinde çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihinden itibaren 45 günlük süre içinde, Sigortalı işe giriş bildirgesini düzenleyerek Kuruma vermeleri halinde bildirge yasal sürede verilmiş sayılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.