Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.09.2020 17:18 (Üye) Soru : Odanız xxxxx nolu Serbest Muhasebeci ruhsatlı üyesiyim. Sigortalı olarak işe başladığım firmanın muhasebesi bugüne dek mali müşavirlik bürosunda takip edilmekte ve yasal beyannameleri bu mali müşavirce sözleşmeli olarak verilmekteydi. İlgili mali mğşavir ağustos döneminden itibaran beyannameleri vermeyeceğini sözleşmeyi sonlandırdığını bildirdi. Bu firma e-fatura ve e-defter mükellefidir. Bu durumda bağımlı olarak çalışan S.M. olarak şahsımın ve firmanın beyannameleri düzenleyip onaylaması için izleyeceğimiz yol adımları hakkında yardımcı olursanız çok memnun olacağım. Not: Bu firmanın 2019 satışları cirasu 24 milyon TL üzerindedir. bunu belirtmemdeki neden firma beyanname gönderme şifresini firma olarak mı müracaat edip alacaktır. yoksa meslek mensubu olarak şahsım mı adıma bu firma için beyanname şifresi için vergi dairesine müracaat edeceğim... Saygılarımla,

Cevap : 2019 cirosu 24.295.000 TL'ı aşmış ise Firma adına Şifre alınabilir. Bu cironun altında ise VUK 340 seri nolu Genel tebliğe göre bordrosunda meslek mensubu varsa yine şirket adına şifre alınabilir. Yapılacak işlemler için 340 nolu tebliği inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.