Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.09.2020 09:50 (Üye) Soru : Merhaba.Ortaklar şirkete daha sonra sermaye ilave etmek suretiyle Sermaye Avansı verebilirmi? Verebilirlerse yılsonu adat hesaplamak gerekirmi? Yıl içinde verilip engeç o yıl sonunda mı sermayeye ekleyip tescil ettirmek gerekir? Veya makul süre kapsamında örneğin iki yıl sonra da sermayeye eklenip tescil edilebilirmi? Sermayeye eklenip tescil edilinceye kadar 529 nolu hesapda mı izlenmelidir? Yıl sonunda transfer fiyatlandırmasında “örtülü sermaye uygulamasına ilişkin bilgiler” tablosuna dahil edilmelimidir? Teşekkürler

Cevap : Sermaye artırımı için avans verilmez. Ortaklar şirkete Borç verebilir.Verilen borç 331 hesap da takip edilir.Şirkete verilen borca ADAT hesaplanmaz.Şirketin ortağa verdiği borca ADAT hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.