Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.09.2020 16:37 (Üye) Soru : İyi günler, bir firmamızın çalışanı faydalanmış olduğu kçö ile ilgili 7252 sayılı kanundaki prim teşvikinden 29 günlük faydalanmaktadır. muhsgk hazırlarken 7252 sayılı kanun seçilip 30 gün olarak mı göstermemiz gerekiyor. Sistem otomatik olarak 29 günlük teşviki düşüp kalan 1 günümü hesaplıyor. Bu konuda bilgi alabilirmiyiz. İyi çalışmalar.

Cevap : Teşvik tutarı, prime esas kazanç (PEK) alt sınırı (brüt asgari ücret) üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren hissesi primlerinin tamamı kadardır. Hesaplama sırasında eğer 7252 kanun numarası günü girilmiş ise personelin kanun numarasına bakılmaksızın kanun no 7252 olarak hesaplanacaktır. 7252 dışında kalan günler için kanun numarası 00000 olarak MUHSGK (ebildirge) bildirimi otomatik oluşturulacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.