Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.09.2020 16:42 (Üye) Soru : Ambalaj toptan ticareti yapıyoruz.İmalatçı değiliz. İmalatçıdan alıp satıyoruz. 1-İmalatçı firma bana ihraç kaydı ile fatura kesecek bende aynı malı ihracat yapacak firmaya ihraç kaydı ile keseceğim. Bu uygulama doğrumudur.? 2-İhraç kayıtlı satışlarda dikkat etmem gereken başka bir husus bildirim yada almam gereken evrak varmıdır.? 3-Bu ihraç kayırlı alış ve satışı kdv beyannamesinde normal satış gibimi göstereceğim.? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : 1-2-Doğru değilidir.İhraç kayıtlı mal ikinci kez ihraç kayıtlı satılmaz. Alındığı gibi İhraç edilir. 3-İhraç kayıtlı alınan malı ihracatçı KDV beyannamesinde TAM İSTİSNA bölümünde beyan eder. .İmalatçı firma ise ihraç kayıtlı bölümde beyan eder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.