Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.09.2020 10:52 (Üye) Soru : Sayın yetkili , öncelikle soruma cevap verdiğniz için teşekkürler . Ek bir sorum daha olacak; ölüm tazminatı olarak her yıla bir maaş olacak demişsiniz ancak bazı kaynaklarda kanunen 5 yıla kadar 1 maaş , 5 yıl üstü çalışması varsa 2 maaş şeklinde yazııl içinyor . Hangisi doğrudur ? Hatırlatma amacıyla aşağıya ilk sorum ve cevabınızı ekliyorum . Tekrar teşekkürler ... Soru: Merhaba , 07.11.2015 'den beri mükellefimin Sgk lı personeli olup ( emekliliğine 1-2 sene kalmış) 13.09.2020 akşamı evde vefat eden personeli için 1- kıdem ödenecek mi ,2- nasıl hesaplanacak , 3 -devletten bir aylık / maaş 25 yaşındaki kızına bağlanabilecek mi ?teşekkürler Cevap:Sayın, 1.İşçinin ölümü koşullarından birinin gerçekleşmesi halinde kıdem tazminatı ödenmesi gerekmektedir. 2.çalışılan her yıl için 30 günlük giydirilmiş ücret üzerinden hesaplama yapılacaktır. 3. Ölüm kağıdı ve vukuatlı nüfus kaydı ile hak sahiplerini sgk başvurmaları halinde kendilerine ölüm maaşı bağlanacaktır.

Cevap : Kıdem Tazminatıe iş kanuna gör her çalışılan yıl için otuz günlük ücretten oluşur. Ancak sizinde belirttiğiniz gibi ÖlüM TAZMİNATI ; 1. İşçinin ölümü MADDE 440- Sözleşme, işçinin ölümüyle kendiliğinden sona erer. İşveren, işçinin sağ kalan eşine ve ergin olmayan çocuklarına, yoksa bakmakla yükümlü olduğu kişilere, ölüm gününden başlayarak bir aylık; hizmet ilişkisi beş yıldan uzun bir süre devam etmişse, iki aylık ücret tutarında bir ödeme yapmakla yükümlüdür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.