Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.09.2020 11:19 (Üye) Soru : Üstad benim size sorduğum soru tam anlaşılmadı galiba şirket merkezi kısa çalışmadan faydalandı ve Haziran sonu bitti normal çalışmaya dönüldü. 24 06 2020 tarihinde yeni açılan şirketin şubesinde yeni alınan personeller Temmuz ayından itibaren çalışmaya başladı. Şube işyerinin ayrı bir sigorta sicil numarası var ve bu çalışanlar bizim firmamızda kısa çalışma veya nakit ücret desteğinden faydalanmadılar. hizmet sektörü olduğundan işler pandemi nedeniyle çok az bu durumda firmamız bu personelleri NÜD Faydalandırabilir mi ? çünkü nakit ücret desteği ile ilgili çıkan kararnamede 17/04/2020 tarihinden önce işe başlaması gerekir şeklinde bir madde bulunmaktadır.

Cevap : şirket merkezi kısa çalışmadan faydalandı ve Haziran sonu bitti normal çalışmaya dönüldü. 24 06 2020 tarihinde yeni açılan şirketin şubesinde yeni alınan personeller Temmuz ayından itibaren çalışmaya başladı. Şube işyerinin ayrı bir sigorta sicil numarası var ve bu çalışanlar bizim firmamızda kısa çalışma veya nakit ücret desteğinden faydalanmadılar. hizmet sektörü olduğundan işler pandemi nedeniyle çok az bu durumda firmamız bu personelleri NÜD Faydalandırabilir mi? NÜD den işyerinde çalıinşan işçilerin faydalanabilmesi için 17.04.2020 öncesi o işyerinde hizmet söleşmesi ile çalışıyor olması şartı bulunmaktadır İş Sözleşmesi halen devam etmekle birlikte ücretsiz izne ayrılan işçiler -Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanamayan işçiler -15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi, işsizlik maaşını hak edecek şekilde sona ermiş ve diğer şartları sağlayamadığı için işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçiler -Sosyal Güvenlik Kurumundan yaşlılık ödeneği almayan işçiler .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.