Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.09.2020 10:39 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Yeni kurduğumuz inşaat firmasında erp tabanlı Microsof Dynamic NAV programını kullanacağız.Bu programda genel muhasebe modülünde hesaplar ana hesap bazında tutulmaktadır. Örneğin 740.01 Hizmet Üretim Giderleri 191.01 İndirilecek Kdv - 320 01 Satıcılar olarak kayıt altına alınıyor. Açıklamasında da firma, ft. no tutar bilgileri yer almaktadır. E-defterler de bu formatta GİB'e gönderilmekte ve programın mizana ilişkin ekranında da sadece ana hesaplar görüntülenebilmektedir.Mevzuat açısından bu şekilde e-defter gönderilmesi ve kayıt tutulması sakınca doğurur mu?Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi rica ederim.

Cevap : TDHP da işlemlerin sağlık lı ve anlaşılır olması için hesapların alt hesap gruplarının olmasında yarar vardır.Yaptığınız işlem hukuken doğru olsa da takip anlamında sıkıntılı olur Bu neden ile alt hesap kullanmanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.