Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.09.2020 13:33 (Üye) Soru : Sn. Danışman, Gelir Vergisi mükellefi olan bir müşterimiz bakkaliye faaliyetine ilave olarak şans oyunları bayisi faaliyetinde bulunmaktadır, Milli Piyango İdaresi tarafından organize edilen şans oyunları 2020/Ağustos ayından itibaren Sisal Şans İnteraktif Hiz. ve Şans Oyunları A.Ş.'ye devredilmiş olup bu firma tarafından işlemler yapılmaktadır, makineden çıkan haftalık hesap özetinde komisyonlar bölümünün altında KDV (Tam Tevkifatlı) ibaresi yer almakta olup kdv tutarı hesaplanmıştır... Milli Piyango İdaresinden daha önce alınan haftalık hesap özetinde Kdv ile ilgili herhangi bir açıklama bulunmuyordu, Kdv1 beyannamemizde özel matrah olarak beyanda bulunuyorduk, ağustos ayı haftalık hesap özetinde bulunan Kdv'nin sorumlusu kimdir? oyunları organize eden şirket mi beyan edecek? Kdv2 beyanı ile biz mi beyan edeceğiz? Teşekkürler.

Cevap : MPİ özelleşmesine rağmen KDV uygulamasında bir değişiklik olduğuna ilişkin Genel tebliğ veya sirkü yayımlanmadığı için yorum yapamıyoruz GİB den yazılı görüş alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.