Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.09.2020 16:24 (Üye) Soru : Üstadım, sizinde bildiğiniz gibi işletme defteri tutan mükelleflerin geçmiş yıl zararını indirmeleri mümkün değil. Fakat şöyle özel bir durum var. Benim mükellefim 2019 yılına kadar Bilanço usulu defter tutarken hasılat düşüklüğü nedeniyle 2020 yılında işletme defterine geçti. Bu yıl nakil vasıtalarını satmaya karar verdi. nakil vasıtalarının amortisman değeri sıfıra düştüğünden yüklü bir kar çıkıyor. Geçen yıl ve öncesinde Bilanço usulu defter tuttuğu için geçmiş yıl kayıtlarında zarar kayıtları belli olduğundan 2020 yılı için vereceği beyannamede geçmiş yıl zararlarını düşebilir mi?

Cevap : Geçmiş yıl zararları defter tutmaya bağlı olarak dönem karından indirilmez diye bir düzenleme yok.5 yıl boyunca zararlar indirilir. GVK 88 maddesinde böyle bir yasaklama söz konusu değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.