Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.09.2020 11:42 (Üye) Soru : USTADIM İYİ GUNLER KISA ÇALIŞMA DAN YARARLANA İŞÇİLER ÖRNEGİN AYDA 10 GÜN ÇALIŞIP 20 GÜN ÇALIŞMIYOR.BU DURUMDA ÇALIŞILMAYAN GÜNLER KIDEM TAZMİNATI HESAPLANIRKEN DİİKKATE ALINIRMI YOKSA ÇALIŞILMAYAN GÜNLER KIDEM HESABINA KATILMAZ MI İİKİNCİ SORUM İLERİDE BU DURUM EMEKLİ OLDUĞUNDA EMEKLİ MAASI HESAPLANIRKEN EMEKLİ MAASI DÜŞÜKMÜ OLUR ASGARİ ÜCRETTEN YANİ HER YIL 50 TL AZALIRMI EMEKLİ MAAŞI TEŞEKKURLER

Cevap : KÇÖ de işçinin rızası olmadan zorlayıcı nedenlerle iş sözleşmesi askıya alınmış olup bu süreler kıdem hesabında dikkate alınacaktır. KÇÖ den Yararlanılan sürelerde adına yatırılan primin % 50 az olması emekli olduğu zaman % 50 az olacağı anlamına gelmemektedir. Emekli maaşı işçilerin özlük bilgilerine göre her işçi için farklı sonuçlar doğuracak bir hesaplama gerektirir. Ancak tam çalışma ile adına prim ödenen işçi tabii k adına daha az prim ödenen işçiden daha fazla ücret alacaktır ama bu kçö den yarralanılan 6-8 ay içi % 50 farklı emekli maaşına takabül etmemektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.