Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.09.2020 09:14 (Üye) Soru : Merhabalar, Muhtasar prim hizmet beyannamesini 1003A Ve 1003B yı ayrı ayrı vermekte idik temmuz döneminde kar dağıtımı ve serbest meslek makbuzu olduğu için 1003A Ücretler nedeniyle 1003B kapsamında muhtasar pirim hizmet beyannamelerini verdik, Ancak ağustos ve sonraki dönemlerde 1003A konusu kapsamında beyanı gerektirecek hiç bir belge ve durum bulunmamaktadır. bu budurumda Ağustos döneminde 1003A beyannamesini boş olarak vermek istedim veremedim çünkü kdv beyannamesi deki gibi “beyannamede beyan edilecek bilgim bulummaaktadır’’ gibi bir kutucuk olmadığından boş olarak veremedim, 1003A Beyannamesinin konu gerektirecek bir durum olmadığı için 1003A beyannamesi hiç vermeyecek miyim? veya boş beyanname nasıl verebilirim, yapılması gereken başka bir işlem var mı? Saygılarımla

Cevap : 1003 B formatını ŞİRKET ADINA ŞİFRE almış olan mükellefler kullanır. Bu mükellefler SADECE ÜCRET DEN kesilen vergileri ve SGK bildirgesindeki bilgiler beyan eder . Diğer vergi kesintilerini ise 1003 A formatındaki beyannameyi veririler 1003 A da ücret ile ilgili bilgiler yeniden girilmez. 1003 A formatı ile beyan edilecek unsur yoksa hiç beyanname (Boşta olsa) verilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.