Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.09.2020 11:27 (Üye) Soru : mrb lar mükellefimiz oto tamir bakım işi yapıyor özel bir vakıf üniversitesinin araçlarının tamir bakımı için yıllık sözleşme yapıldı .sözleşmede doğal olarak rakam olmadığı için damga vergisi olmadığını düşünüyoruz.üniversiteden sözleşmenin karar pulu harcını tahakkuk ettirin demişler bu tür belli bir miktar ihtiva etmeyen sözleşmeler ile iligili yükümlülüğümüz varmı karar pulu harcı nedir nereden tahakkuk ettirilir ve ödenir.acil cevaplarsanız sevinirim tşkler iyi çalışmalar

Cevap : 488 Sayılı Damga Vergisi Kanununa ekli (1) sayılı tablonun “II. Kararlar ve mazbatalar” başlıklı bölümünün 2 nci fıkrasında ihale kanunlarına tabi olan veya olmayan resmi daire ve kamu tüzel kişiliğini haiz kurumların her türlü ihale kararlarının nisbi damga vergisine tabi olduğu hükme bağlanmıştır. 2020 yılı için ihale kararları için uygulanacak damga vergisi oranı binde 5,69 olarak uygulanacaktır. Vakıf üniversitesi size verdiği iş için ihale kanununa göre ihale ile işi sizin müşterinize vermiş ise ihale kararına DV hesaplanır. (DV ihale bedeli üzerinden binde 5,69 )
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.