Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.09.2020 12:05 (Üye) Soru : Merhabalar, tek ortaklı bir ltd şti ortağı ve aynı zamanda müdürü vefat etti. Mirasçılar reddi miras yapacağını söyleyip şirketi devir almak istemiyor. Bu durumda yapılması gereken, izlenmesi gereken yol nedir ? 1-Vefattan önce anlaşılan siparişlerin faturaları gelmeye devam ediyor, bu faturalar kayda alınmalı mıdır ? 2- beyannameler verilmeye devam edilmeli midir ? 3- 1 kişi çalışan sigortalı işçinin durumu ne olacak ? Çıkış verilmeli midir ? 4- reddi mirasa ilişikin henüz mahkeme tarafından verilmiş bir karar yok. Bu durumda hangi kurumlara ne şekilde bilgi vermem gerekiyor? 5- şirketin aktifinde kayıtlı araç, banka mevduatı ve stoklar görünüyor bunların durumu ne olacak ? 6- resmî defterler vefat tarihine kadar mı yazdırılmalıdır ? Ve bu defterler hangi kuruma teslim edilmelidir ?

Cevap : şirket tasfiye sürecini tamamlamadan terkin edilemez, faal olarak görünen şirket için tüm zorunlu işlemlerin ve beyanların yapılması gerekmektedir, reddi miras edilir ise alt soya geçer paylar, taki alt soy kalmaması halinde de son red edenler payın kime kaldığının tespitini de mahkemeden istemeliler, kamuya kalması halinde milli emlak yönetecektir. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.