Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.09.2020 15:33 (Üye) Soru : Mükellefim Okul Öncesi Eğitim Araç ve Gereçleri Toptan Alım ve Satımı ile iştigal etmektedir. okul öncesi eğitim veren kurumlarda çocukların oturacağı plastik sandalyeler alımında bazı firmalar KDV yi % 8 , Bazı firmalar % 18 olarak düzenlemektedir. Bu durumda çocukların kullanacağı küçük plastik sandalyelerde KDV oranı nedir .

Cevap : 02/01/2020 tarihli ve 30996(Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 02/01/2020 tarihli ve 1994 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Mobilya sektöründe kullanılan ve GTİP numaraları itibarıyla belirlenmiş döner koltuklar ve sandalyeler, yatak haline getirilebilen mobilyalar, mutfaklarda ve yatak odalarında bürolarda kullanılan mobilyalar, büro mobilyaları ve diğer ahşap, metal ve PLASTİK mobilyalar gibi ürün gruplarında KDV oranı yüzde 8’e indirilmiştir. PLASTİK SANDALYEYİ KİM KULLANIRSA KULLANSIN KDV ORANI % 8 dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.