Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.09.2020 09:10 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım Merhaba, 31.07.20 resmi gazete yayımlanan kdv indimim L bendinde bilgisayarların ve ileştim araç gereçlerinin kdv side %8 e düşüyor. Sorum şu dur; yazıcı-barkod okuyucu-bilgisayar ekranı bunların bakım onarımı ve üretilip satılmış olan yazılım hizmetinin kurulumu ve sonraki bakım onarımlarında kdv %8 midir %18 midir?

Cevap : "Bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç)," Maddede sayılan cihazların sadece bakım ve onarım hizmetinin KDV oranı % 8 olarak uygulanacaktır. Yazılım hizmetinin ,. Kurulum hizmetinin kapsamda olup olmadığı konusunda GİB den özelge almanızı öneririz.Bize göre indirimli KDV (%8) uygulanmayacağı görüşündeyiz.KDV oranı % 18 uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.