Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.09.2020 20:33 (Üye) Soru : Merhaba , Dul olan bir bayan eşinin ve babasının emekli maaşını alıyor. Kendisi vergi mükellefi olursa eşinden ve babasından dolayı aldığı emekli maaşları kesilir mi?

Cevap : Dul maaşı kesilmez babasından aldığı maaş emekli maaşı aldığı kurmlara göre farklılık gösterecektir. Genel olarak vefat eden anne – babası üzerinden yetim aylığı alan çocuğun çalışması halinde yetim aylığı kesilir. Ancak bunun bazı istisnaları olup, bu istisnalar da aşağıda belirtilmiştir. – 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri kapsamında sadece bazı sigorta kollarına tabi yani kısmi sigortalı olarak çalışanların yetim aylığı kesilmez. – Yetim aylığı alıp aynı zamanda öğrenci olan çocukların yetim aylıkları, çalışsalar bile belli bir yaşa kadar kesilmez. – Emekli Sandığı kapsamında yetim aylığı alan çocuğun sadece Emekli Sandığı (4/c) kapsamında çalışması halinde yetim aylığı kesilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.