Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.09.2020 14:28 (Üye) Soru : Grup şirketlerimizden biri Bağımsız denetime tabi. Bağımsız denetime tabi şirketler in e-deftere geçme zorunluluğu bulunmaktadır bildiğiniz gibi. Durum böyle olmasına rağmen 2020 yılı için bu şirketimize kağıt defter tasdik ettirdik ve 2020 yılında hiç e-defter gönderimi yapmadık. e-deftere başvurumuzda yok henüz. bu tarih itibariyle -deftere başvuru yaptığım zaman geriye dönük dönemler içinde e-defterleri gönderebilirmiyim? Yada başvuru öncesi dönemler gene kağıt defteremi yazdırılması gerekiyor? E-defter forumlarına baktım benzer örnekte bulamadım. Nasıl ilerlemem gerektiği hususunda yardım ve desteklerinizi rica ederim.

Cevap : Merhaba; sorunuz ile ilgili çeşitlik kriterlere bakmak gerekli ancak buna göre cevap verilebilir. Geriye dönük e- defter uygulaması farklı durumlar için bir ay geriye dönük olarak uygulanabilir ki onun da süreçleri farklıdır. Durumunuzu arz eden bir dilekçe ile Gelir idaresi Başkanlığı'na başvuruda bulunmalısınız iyi çalışmalar dilerim
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.