Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.09.2020 11:33 (Üye) Soru : mrblar daha önce sorduğum sorutam cevabının alamadım firma belli bir rakam ihtiva etmeyen olmayan sözleşme yapıyor. karşı taraf karar pulu harcını tahakkuk ettirin diyor siz 5,69 oranında karar pulu harcına tabiidir diye cevapladınız oysa bizim yaptığımız sözleşmede hiç rakam yok arabalar bozulduğu zaman servise gelecek bizde tamir edeceğiz ve parasını o zaman alacağız.hiç rakam telaffuz edilmeyen sözleşmelerde damga vergisi ve karar pulu harcı nasıl tahakkuk ettiriliyor sözleşmede hiç rakam yoksa sadece damga vergisi beyanının damga vergisimi (89,10 tl) tahakkuk ettirilecek ?

Cevap : Sözleşmede rakam yoksa elbette DV hesaplanmaz. size verilen yanıt da İhaleli işlerde ihale bedeli üzerinden binde 5,69 dv hesaplanacağı açıklanmıştır. Karşı taraf ,ve müşteriniz ile görüşün iş ihaleli mi ihalesiz mi. Yapılan iş ihalesiz ise zaten bu vergi olmaz. sadece sizinde belirttiğiniz gibi 89.10 TL ödenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.