Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.09.2020 12:11 (Üye) Soru : Meraba ;Ağır tonajlı inşaat malzemesi alış satışı yapan firmam alış yaptığı firmadan malı direkt olarak satış yaptığı firmaya göndertmekte alış yaptığı firmada malı mükellefim adına fatura ve irsaliye (İrsaliye adresi teslim firma adresidir.) kesmektedir. Alış Faturası eline gelince direkt satış yapılan firmaya fatura tutarı toplamı kesilmektedir. Burada mükellefim nakliye yapmamakta ve irsaliye düzenlememektedir. Fatura keserken izlememiz gereken yol nedir. İrsaliye kesmediğimiz için problem yaşanır mı bi nevi aracılık yapılıyor sonuçta fatura da yapmamız gereken bi açıklama var mı bilgilerinizi rica ederim.

Cevap : Sevk irsaliyesindeki(e-irsaliye) maksat malın bir yerden başka yere taşınmasında kullanılan belgedir.Satıcı alıcının gösterdiği adrese malı göndermesi halinde irsaliye üzerine malın teslim edildiği adres yazılır ve işlem son erer.Sizin ayrıca e-irsaliye düzenlemeniz gerekmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.