Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.09.2020 19:43 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Üstadım Sorum Temmuz da 3aylık stopaj dönemi ile yeni açılmış firma ağustos da çalışan aldı interaktifden aylığa çevirip ağustos ayının stopajını aylık vereceğimde ,bu arada arada kalan temmuz beyanı ne zaman verilecek..vergi dairesini aradım çok net cevaplayamadılar ekimde tekrar firmayı 3 aylığa çevirip temmuzu verip tekrar aylığa cevirebileceğimi söylediler fakat bir de size danışmak istedim..TEMMUZ NE OLACAK??TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR

Cevap : Öncelikle ; İşçi çalıştıran mükellefler için Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin aylık olarak verilmesi zorunludur. Ancak en az 1, en fazla 10 işçi çalıştıran mükellefler beyannamelerini aylık olarak vermekle birlikte, vergiye ilişkin kesintilerini üç ayda bir beyan edebilirler. Şöyle ki: ? Her ay verdikleri beyanname ile hem vergi kesintilerini, hem de prim ve hizmet bilgilerini beyan edebilirler. ? Her ay beyanname verdikleri halde, beyannamenin vergi kesintilerine ilişkin bölümünü mart, haziran, eylül ve aralık vergilendirme dönemlerinde olmak üzere üç aylık olarak beyan edebilirler. Ancak bu mükellefler Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin prim ve hizmete ilişkin bölümünü her ay beyan etmek zorundadır. İşçi çalıştırmayan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi mükellefleri 3 ayda bir beyanname vermeye devam edebilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.